شبی که تماشاگران از شنیدن موسیقی لذت بردند!

یوری هانینگ (Yuri Honing)ساکسوفونیست سبک جز، موزیسینی هلندی است که کوارتت آکوستیک خود را از سال ۲۰۰۹ پایه گذاری کرد.

به گزارش مجله ملودی در این گروه «ولفرت بردروده» (Wolfert Brederode) پیانیست، «ژوست لیجبارت» (Joost Lijbaart) نوازنده درامز و «والدیمار جانسن» نوازنده دابل باس با یوری هانینگ همکاری دارند.

این گروه با حضور در سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر موسیقی جز شمال اروپا را برای مخاطبین به تهران آوردند. [دیدن عکس‌های اجرا]

علاقمندانی که در شب اول اجرا از شنیدن این موسیقی سطح بالا لذت برده بودند در اجرای شب دوم نیز حضور پیدا کردند تا این فرصت را برای باردیگر داشته باشند که به اجرای کوارتت آکوستیک یوری هانینگ در تهران به طور زنده گوش کنند.

Yuri Honing In Iran

اجرای کوارتت یوری هانینگ در تالار وحدت تهران

این کوارتت تازه ترین گروه هانینگ است که رشد و بالندگی نوازندگی او را در سطحی جدید نمایان می کند؛ – از نت های بالا، سریع و بلند به سمت و سوی نت های ملودیک، ساخت یافته و شفاف.

بدیهی است که اصطلاح آکوستیک برای یوری معنایی متعصبانه به همراه ندارد؛ در این گروه جدید، چشم انداز صوتی و افکت های  صوتی الکترونیک بخشی از صدای کل است و خواهد بود.

آغاز کار هانینگ با ترایوی یوری هانینگ بود که در سال ۱۹۹۰ تشکیل شد و در همان سال با نوازنده شناخته شده پیانو «میشا منگلبرگ» همکاری داشت که دستاورد آن ضبط و انتشار آلبومی بر اساس بداهه نوازی بوده است.

دو سال بعد، «ارنست ریجسگر»، نوازنده ویولن سل نیز به آنها پیوست که آلبومی دیگر را در سبک جاز دریای شمال منتشر کردند. او سپس گروه غیرآکوستیک Yuri Wired Paradise (بهشت  هیجان زده) را در سال ۲۰۰۶ تشکیل داد.

این گروه برای او موفقیت های جهانی ای را در سبک معاصر جز – راک در پی داشت. او در این بستر نیز از سبک های بسیاری، از پاپ و جاز گرفته تا موسیقی کلاسیک، الهام گرفته است.

در سال ۲۰۰۱، یوری هانینگ جایزه جاز ادیسون را برای آلبوم هفت دریافت کرد که در آن به دعوت پیانیست معروف امریکایی پال بلی، پال موتین، نوازنده درامر، و کری پیکاک، نوازنده باس همکاری داشت.در همان سال، تور Orient Express (بیان شرق) را برگزار کرد.

از دیگر فعالیت های او می توان به پروژه های مشارکتی او در دهه گذشته اشاره کرد: آلبوم سمفونیک با همراهی ارکستر متروپل، آلبوم مسیر خاطره با همراهی اعضای ارکستر تالار کونینک لیک، آلبوم فاز پنجم به همراهی فلوریس کلینکرت و اخیرا بازسازی رسیتال باخ با نوازنده رکوردر، اریک بوسگراف.

گفتنی است جشنواره یوری Winterreise In Paradiso سفر زمستانی در بهشت که پنج دوره از آن برگزار شده، اکنون هرساله برپا می شود.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*