۵ افسانه و واقعیت درباره‌ی مایکروفر شما

داستان شماره‌ی ۱: غذای داخل مایکروفر برای مواد مغذی خطرناک است

نخیر. شما نباید بیش از حد نگران آسیبی که مایکروفر به مواد غذایی می‌زند، باشید. دیوید کاتز، پزشک و مدیر مرکز تحقیقات پیشگیری دانشگاه ییل می‌گوید، “مایکروفر هیچ آسیبی به سطح مواد مغذی وارد نمی‌کند. درحقیقت هر نوع پخت و پزی می‌تواند ساختار شیمیایی غذا و مواد مغذی آن را تغییر بدهد: ویتامین سی، اسیدهای چرب امگا ۳، و برخی از آنتی‌اکیدان‌های بیوفلاوونوئید به طور کلی نسبت به گرما حساس‌تر هستند.” مواد مغذی داخل سبزیجات نیز ممکن است در آب از بین بروند. از آن‌جایی که هنگام پخت و پز در مایکروفر از آب کم‌تری استفاده می‌کنید، پس می‌توان گفت غذای‌تان حتی بهتر خواهدبود.

 

حقیقت: درباره‌ی ظروف پلاستیکی باید محتاط باشید

قراردادن ظروف پلاستیکی در مایکروفر ابدا درست نیست زیرا این کار سبب تجزیه‌ی مواد پلاستیکی می‌شود و مواد شیمیایی مثل بی‌پی‌ای یا فتالیتس وارد غذای شما می‌شود. امروزه بسیاری از کمپانی‌ها ظروف نگهدارنده‌ی بدون بی‌پی‌اِی و ایمن برای استفاده در مایکروفر تولید می‌کنند. هرچند در مطالعه‌ای که ژورنال “چشم‌انداز سلامت محیط زیست” در سال ۲۰۱۱ انجام داد، محققان ۴۵۵ محصول پلاستیکی را، از شیشه‌شیر بچه تا ظروف نگهداری غذا، آزمایش کردند و متوجه شدند که تقریبا همه‌ی آنها هنوز هم مواد شیمیایی استروژنیک که با مرض چاقی و انواعی از سرطان مرتبط است، آزاد می‌کنند. حتی ظروفی که برچسب “بدون بی‌پی‌ای” داشتند هم از این موضوع مبرا نبودند. حضور گسترده‌ی پلاستیک در همه جا، حذف کامل آن را دشوار می‌کند. دکتر کاتز می‌گوید: “بهترین توصیه این است که زمانی که برای‌تان مقدور است از آن اجتناب کنید، و قبل از قرار دادن غذا در مایکروفر همیشه آن را به ظروف شیشه‌ای یا سرامیک منتقل کنید.”

داستان: دوباره گرم کردن پاستا آن را سالم‌تر می‌کند (حداقل درحال‌حاضر این‌طور است)

آزمایشی که اخیرا در برنامه‌ی تحقیقات سلامتی بی‌بی‌سی به نام “به من اعتماد کن، من پزشک هستم” انجام شد، سروصدایی به پا کرد زیرا مشخص شد پاستا بعد از پختن، خنک شدن و دوباره گرم شدن در مایکروفر تا ۵۰ درصد قند خون بعد از غذای شرکت‌کنندگان را بالا برد. محققان می‌گویند، دلیل این امر این است که پاستا بعد از خنک شدن و دوباره گرم شدن مانند نشاسته‌ی مقاوم عمل می‌کند و مانع از آن می‌شود که روده کربوهیدرات آن را بشکند و آن را به عنوان قند جذب‌کند. اما خیلی خوشحال نشوید. این مطالعه فقط ۹ شرکت‌کننده داشت، بنابراین دکتر کاتز می‌گوید خیلی این نتیجه را جدی نگیرید. او توصیه می‌کند: پاستای تولید شده از غلات را جایگزین کنید، زیرا از نظر کارشناسان سالم‌تر است. (به دلیل فیبر بالاتر، قند خون پس از خوردن آن در مقایسه با پاستاهای تولید شده از گندم بدون سبوس، به سرعت بالا نمی‌رود.) او می‌گوید، “مطمئنا پاستای سبوس‌دار دوباره گرم شود یا نشود اثر کم‌تری نسبت به پاستای بدون سبوس روی قند خون دارد.”

 

داستان: مایکروفر غذا را به طور کامل می‌پزد

مطابق با وزارت کشاورزی ایالات متحده‌ی امریکا، مایکروفر هنگام پخت و پز به میزان ۲.۵۴ تا ۳.۸۱ سانت در غذا نفوذ می‌کند. بنابراین چنانچه دکتر کاتز می‌گوید، گرما نمی‌تواند به عمق غذاهای ضخیم نفوذ کند. این موضوع به خصوص برای گوشت قرمز و مرغ خطرناک است زیرا ممکن است به طور کامل نپزند و موجب مسمومیت شخص شوند. بهتر است مایکروفر را به عنوان یک وسیله‌ی کمکی برای دوباره گرم‌کردن غذا یا یخ‌زدایی استفاده کنید.

 

حقیقت: مایکروفرها بدون خطر هستند

دلیل مایکروفر نامیدن آن، این است که این دستگاه برای گرم کردن غذا ریزموج (مایکروویو)، نوعی تابش الکترومغناطیسی، بیرون می‌دهند. این‌که ریزموج‌های مایکروفر همان تابش‌های‌ سرطان‌زا هستند، یک شایعه‌ی غیرعلمی است. دکتر کاتز توضیح می‌دهد که، ” مایکروفر فقط باعث می‌شود ملکول درون غذا حرکت کند و حرکت ملکولی سبب گرم شدن غذا می‌شود.” مطابق با انجمن سرطان امریکا، هیچ‌کس تنها با ایستادن در مقابل مایکروفر دچار سرطان نمی‌شود: زمانی که دستگاه روشن است ریزموج‌ها غالبا درون آن هستند و اگر کمی از آنها به بیرون درزکند، ناچیزتر از آن است که واقعا به شما آسیب برسانند.

منبع: نشریه بازده، نیوز دات هلث

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*