قیمت ۱ گرم از این ماده ۱۶۷میلیون دلار است

دانشمندان دانشگاه آکسفورد موفق به ساخت گرانترین ماده جهان شدند و اخیرا نمونه‌ای از آن به اندازه یک سوم وزن موی انسان را ۳۳ هزار و ۴۰۰ دلار به فروش رسانده‌اند.

expensive

‌این ماده که توسط شرکت طراح مواد کربنی ساخته شده، “اندوهدرال فولرن” (endohedral fullerenes) نام دارد که شامل مولکول‌های کربن کروی است. دو گرم از این ماده معادل قیمت یک هواپیمای ایرباس A380‌، یکی از گرانترین هواپیماهای جهان است.

به نقل از ایسنا، ماده گرانتر از این ماده، ضد ماده است که در حال حاضر در بازار وجود ندارد، اما ناسا قیمت آن را ۶۱ تریلیون دلار تخمین زده است.

اندوهدرال فولرن از ۶۰ اتم کربن تشکیل شده و یک اتم نیتروژن در میان آن‌ها قرار دارد. در نتیجه این ساختار، اندوهدرال فولرن مبتنی بر نیتروژن از یک طول عمر فوق‌العاده طولانی اسپین الکترون برخوردار است.

این نانوساختارها به هیچ وجه جدید نیستند، آن‌ها ابتدا در سال ۱۹۸۵ کشف شدند اما اکنون قرار است در ساعت‌های اتمی برای دقیق‌تر کردن آنها بکار روند.

اگرچه ساعتهای اتمی فوق دقیق بسیار بزرگ و در اندازه یک کابینت هستند، اما امید است که در آینده نسخه‌های کوچکتر آن‌ها را بتوان در دستگاه‌های جی‌پی‌اس ادغام کرد.

این امر باعث ارتقای دقت دستگاه تا یک میلیمتر می‌شود. در مقایسه، احتمال خطای کنونی تا پنج متر است.

دانشمندان امیدوارند با کوچکتر کردن این فناوری تا اندازه یک میکروتراشه بتوانند از آن در تلفن‌های هوشمند نیز بهره ببرند.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*