اثرات فصل تولد بر خلق و خوی انسان‌ها

در بیست و هفتمین کنگره سالانه کالج «نوروفارماکولوژی» اروپا در برلین، محققان از پژوهش‌هایی که در مورد ارتباط فصل تولد و خلق و خو داشتند ،صحبت کردند.

این تحقیقات در دانشگاه علوم پزشکی بوداپست انجام شد و مطالعات نشان داد خلق و خوی انسان‌ها در سن بزرگسالی نتیجه فصلی است که در آن به دنیا آمده‌اند.

kasni-Cichorium-intybus

محققان بعد از مطالعاتی که بر روی ۴۰۰ نفر در چندین سال داشتند دریافتند که افراد متولد فصل تابستان نوسانات خلقی بیشتری نسبت به افرادی دارند که در زمستان به دنیا آمده‌اند؛ در مقابل کسانی که در بهار یا تابستان متولد شده‌اند خلق و خوی مثبت‌تری دارند، فعال‌ترند و اکثراً شاد هستند.

این مطالعه نشان داد افرادی که در زمستان به دنیا آمده‌اند زودرنج‌تر و تحریک پذیرتر از دیگران هستند، علاوه بر این، کسانی که در پاییز به دنیا آمده‌اند معمولاً افسرده هستند و آب و هوای فصل بعد یعنی زمستان آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تأثیرات بیوشیمیک

«زنیا گوندا» سرپرست این مطالعه گفت: مطالعات بیوشیمیک نشان دادند فصلی که شخص در آن متولد شده در برخی خلق و خوها در بزرگسالی مانند دوپامین و سروتونین تأثیر دارند و در واقع فصل تولد یک اثر ماندگار در خلق و خوی انسان دارد؛ با این حال نشانه‌های ژنتیکی را نباید فراموش کرد.

نتایج این مطالعات نشان دادند خلق و خو تحت تأثیر فصل تولد و ژنتیک است.

مشترک مطالب مجله ملودی شوید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*